Zgorzel zęba, nazywana także zgorzelą miazgi, jest chorobą miazgi. Przejawia się ona najczęściej dużym bólem, jednak to nie jedyna konsekwencja tej choroby. Prócz tego bardzo prawdopodobne, że pacjent będzie zmagać się z innymi dolegliwościami. Niestety, dobrze jest wiedzieć, jak leczyć zgorzel zęba, gdyż może ona doprowadzić do szkodliwych konsekwencji.
Co to jest zgorzel zęba?
Chciałbyś wiedzieć, jak wygląda zgorzel zęba? Choroba ta wymaga bardzo szybkiej reakcji ze strony lekarza dentysty — w przeciwnym razie bakterie, które ją spowodowały, z czasem mogą zacząć przedostawać się do organizmu. Zgorzel to ogólna nazwa dla sytuacji, w której dochodzi do gnicia tkanek w żywym organizmie. Wobec tego na pewno domyślasz się, że kwestia tego, jak wygląda zgorzel zęba, nie jest chętnie poruszana przez pacjentów!
Zgorzel może rozwinąć się w różnych miejscach naszego organizmu — wszystko jest zależne od tego, czy w danym miejscu zgromadziły się bakterie odpowiadające za gnicie, czy jest tam martwa tkanka, a także czy warunki (temperatura, wilgotność) sprzyjają temu procesowi. Najczęściej zgorzel zęba wiąże się ze zmianami próchnicowymi. Próchnica do pewnego momentu jest odwracalna, jednak w pewnym momencie pacjent musi liczyć się z tym, że dojdzie właśnie do powstania zgorzeli.
Jama ustna to niestety szczególnie sprzyjające bakteriom miejsce, gdyż jest ono stale wilgotne, jest tam ciepło, co stanowi wręcz idealne miejsce do rozwoju bakterii. A te szybko reagują na obumierającą tkankę miazgi i sprawiają, że zaczyna ona gnić. W tym procesie pacjent musi liczyć się z tym, że podczas niego powstają różne szkodliwe substancje, takie jak putrescyna czy neurydyna. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda zgorzel zęba, odpowiadamy — jest to szarobrunatna masa, która dodatkowo nieprzyjemnie pachnie. Trudno jej nie zauważyć!
Jak leczyć zgorzel zęba?
Wiesz już, jak wygląda zgorzel zęba a także co to jest zgorzel zęba. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak dowiedzieć się, w jaki sposób podjąć leczenie tej groźnej choroby. Przede wszystkim warto zacząć od tego, że tej choroby nie można przeczekać — nie ma możliwości, aby organizm zwalczył ją na własną rękę. Na start lekarz powinien rozpoznać, czy istnieje możliwość wyleczenia tej choroby z wykorzystaniem leczenia kanałowego. Jeśli jest taka możliwość, to pacjent powinien podjąć tę formę leczenia, gdyż jest ona stosunkowo wygodna i pozwala utrzymać zęba w jamie ustnej.
Jeśli jednak wykluczona jest możliwość uratowania zęba z wykorzystaniem leczenia endodontycznego i dalszej odbudowy protetycznej, to w wielu przypadkach podejmuje się jego ekstrakcję, czyli całkowite usunięcie. Niektórzy pacjenci decydują się na hemisekcję czy radisekcję, co również jest skutecznym rozwiązaniem. Dodatkowo warto wspomnieć, że zgorzel zęba w wielu przypadkach wymaga stosowania antybiotyku; niemniej jednak nie da się jej wyleczyć samym antybiotykiem. Im wcześniej zgłosimy się do lekarza z naszymi problemami, tym lepiej.