Diastema to pusta przestrzeń znajdująca się pomiędzy zębami. Dotyczy ona górnych jedynek oraz jest rodzajem wady zgryzu. Poza aspektem zdrowotnym wpływa ona na również na stan psychiczny pacjentów, ponieważ jest dość często przyczyną kompleksów. Na szczęście nowoczesna stomatologia estetyczna pozwala na jej skuteczne zlikwidowanie lub zamaskowanie. Wielu pacjentów zastanawia się zatem: jak usunąć diastemę?
Diastema – co to jest?
Jak wspomniano powyżej, diastema to szpara pomiędzy zębami. Z uwagi na to, że dotyczy ona luki pomiędzy górnymi jedynkami jest ona bardzo dobrze widoczna. Z tego powodu staje się ona w wielu przypadkach powodem pogorszenia samooceny oraz przyczyną wielu kompleksów pacjentów. Diastema może mieć dwie formy. Pierwszą z nich jest diastema prawdziwa, natomiast drugą – diastema rzekoma. Diastema prawdziwa powstaje na skutek przerostu wędzidełka górnej wargi.
Diastema rzekoma tworzy się w wyniku braku lub zmniejszonych rozmiarów położonych obok jedynek bocznych siekaczy lub w związku z wyrośnięciem dodatkowego zęba, który zaburza prawidłowy zgryz. Ponadto, diastema może wynikać z drobnej budowy zębów lub ich małej ilości w jamie ustnej pacjenta, a w przypadku dzieci ma ona zazwyczaj charakter przejściowy, który związany jest z różnych tempem wyżynania się zębów.
Metody pozbycia się diastemy
W gabinetach stomatologicznych często pada pytanie: jak usunąć diastemę? Poza wypomnianym aspektem psychologicznym stanowiącym podłoże kompleksów diastema o szerokości większej niż dwa milimetry zaliczana jest do wad zgryzu i powinna podlegać leczeniu. Jego przebieg jest uzależniony od rodzaju i przyczyny diastemy. Leczenie diastemy prawdziwej obejmuje podcięcie wędzidełka.
W przypadku, w którym diastema rzekoma jest wynikiem wyrośnięcia dodatkowego zęba konieczne jest jego usunięcie. Ponadto, diastema zbieżna leczona jest za pomocą stałych aparatów ortodontycznych, a diastema rzekoma – ruchomych. W przypadku diastemy, w której jedynki pacjenta ustawione są równoległej o wyborze danego sposobu leczenia decyduje ortodonta po ocenie stanu uzębienia pacjenta. Ewentualne braki w uzębieniu są uzupełniane za pomocą wyrobów protetycznych. Powyżej przedstawiono sposoby opisujące jak usunąć diastemę. Poza tak inwazyjnym działaniem, w niektórych sytuacjach możliwe jest jedynie jej zamaskowanie.
Może być ono wykonywane za pomocą licówek porcelanowych lub bondingu. Bonding to nowoczesna metoda polegająca na pokrywaniu powierzchni zębów lub wypełnianiu luk za pomocą warstwy kompozytu wykonanego z żywicy. Bonding umożliwia bardzo szybką, bezbolesną oraz tanią poprawę wyglądu uzębienia pacjenta. Co ważne dla wielu pacjentów metoda może przynieść zadowalające efekty już podczas jednej wizyty lekarskiej. Niestety bonding ma również swoje wady, ponieważ jest to metoda dość nietrwała i podatna na uszkodzenia. Wymaga ona również bardzo starannej higieny jamy ustnej oraz diety eliminującej potrawy i napoje barwiące. Rozwiązaniem bardziej trwałym oraz mniej podatnym na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych są licówki. Wymagają one jednak większej ingerencji w strukturę zębów oraz wyższych nakładów finansowych.
Cena usunięcia diastemy
Określenie ceny usunięcia diastemy jest dość trudne, ponieważ w zależności od jej przyczyn wymaga ona odmiennego leczenia. Poza tym, diastema jak wspomniano może być usuwana lub jedynie maskowana. Przykładowo średni koszt bondingu wynosi kilkaset złotych, licówek kompozytowych – około tysiąca złotych, a licówek porcelanowych nawet dwukrotnie więcej. Chirurgiczne podcięcie wędzidełka kosztuje około dwieście złotych.