Masz problemy z miazgą zęba? Powinieneś dowiedzieć się, na czym polega leczenie kanałowe. Przeprowadzenie tego zabiegu najprawdopodobniej okaże się konieczne w momencie, gdy próchnica w zębie rozwinie się na tyle, by spowodować nieodwracalne zapalenie miazgi. Na przestrzeni lat leczenie kanałowe stało się stosunkowo komfortowym zabiegiem, który można przeprowadzić bez bólu. Dowiedz się, jak wygląda leczenie kanałowe i czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć.
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Pacjenci zastanawiają się, na czym polega leczenie kanałowe. Zabieg ten stanowi często jedyną szansę na uratowanie zęba przed ekstrakcją, dlatego też jest on stosunkowo często przeprowadzany. Na przestrzeni lat zmienia się przekonanie co do tej metody leczenia — kiedyś pacjenci się jej bali, a obecnie procedura leczenia kanałowego stała się na tyle komfortowa, że leczenie staje się coraz bardziej powszechne. I dobrze, bo wyrwanie zęba wiąże się z wieloma konsekwencjami.
Doskonale wiesz, jak wygląda ekstrakcja. To proste — chirurg stomatolog wyciąga ząb z zębodołu i… po wszystkim! Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega leczenie kanałowe, powinieneś dokonać szczegółowego rozeznania i przekonać się, która z metod będzie dla ciebie lepsza. Niemniej jednak musisz wiedzieć, że braki w uzębieniu mogą prowadzić nawet do deformowania rysów twarzy, przesuwania zębów, postarzania twarzy i nie tylko.
Nim zostanie wykonany zabieg endodontyczny, konieczne jest prześwietlenie zęba. Na jego podstawie lekarz będzie w stanie ocenić, czy leczenie kanałowe ma sens. Przed zabiegiem podawane jest znieczulenie miejscowe, które ma na celu zapobiec powstawaniu bólu podczas zabiegu. Następnie, w zależności od wybranej metody, leczenie kanałowe może być wykonane z wykorzystaniem mikroskopu — to zapewnia większą precyzję.
Podczas leczenia kanałowego usuwana jest cała miazga z kanałów zębowych, dodatkowo lekarz endodonta usuwa inne zanieczyszczenia, osusza kanały i wypełnia je tzw. gutaperką, która stanowi ochronę przed dalszym rozwojem bakterii. Taki ząb nadaje się do odbudowy protetycznej na przykład z wykorzystaniem korony. Teraz wiesz już, na czym polega leczenie kanałowe!
Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć?
Dowiedziałeś się, na czym polega leczenie kanałowe. Teraz warto sprawdzić, czy po leczeniu kanałowym może pojawić się ból. Lekarze chwalą zabieg leczenia kanałowego, gdyż ze względu na znieczulenie podczas zabiegu nie występuje ból. Jest to prawda — odpowiednio zastosowane znieczulenie sprawi, że zabieg jest komfortowy dla pacjenta i jedyne, co pacjent może odczuwać, to dyskomfort w niektórych momentach. Będzie to jednak dalekie od bólu.
Kilka godzin po zabiegu endodoncji może jednak pojawić się intensywny ból, który jest związany z tym, że znieczulenie straciło swoją moc. Ból ten jest normalny, jednak gdy utrzymuje się zbyt długo, powinniśmy skontaktować się ze stomatologiem. Niemniej jednak trzeba liczyć się z tym, że ból po zabiegu wystąpi, dlatego dobrze jest zaplanować sobie następne kilka dni po zabiegu mając to na uwadze.