Search
jak-odroznic-bol-zeba-od-bolu-dziasel

Jak odróżnić ból zęba od bólu dziąseł?

Chcesz poznać tajniki tego, jak odróżnić ból zęba od bólu dziąseł? Bóle związane z jamą ustną są szczególnie uciążliwe, gdyż tak naprawdę większości z nas nie pozwalają one komfortowo funkcjonować. Łykamy leki przeciwbólowe w nadziei, że ból w końcu odpuści — a to poważny błąd! W przypadku bólu zęba czy dziąseł powinniśmy skontaktować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe. Niemniej jednak, poniżej przedstawimy ci różnicę występującą między nimi, która przynajmniej pozwoli nakreślić ci, z czym masz do czynienia.

Najlepiej widoczną różnicą jest sytuacja, w której dziąsło ulega zaczerwienieniu, podczas szczotkowania pojawia się krew. Wtedy istnieje spore ryzyko, że problem dotyczy właśnie dziąseł. Najrozsądniej jest skontaktować się ze stomatologiem, który określi dokładną przyczynę bólu i zaleci odpowiednią drogę leczenia.

Co oznacza ból dziąseł?

Cieszymy się, że wiesz już, jak odróżnić ból zęba od bólu dziąseł. Powinieneś jednak dowiedzieć się, z czego tak naprawdę on wynika. Z bólem dziąseł często związana jest opuchlizna, obrzęk, a nawet krwawienie czy zmiana koloru dziąseł. Niestety nie istnieje jeden czynnik odpowiadający za rozwój bólu dziąseł. Ból dziąseł może pojawić się u pacjentów, którzy między innymi:

  • Niedokładnie myją zęby i przestrzenie międzyzębowe,
    – Cierpią na cukrzycę, białaczkę, bulimię, HIV,
    – Zmagają się z infekcją bakteryjną lub grzybiczą.

Jak uśmierzyć ból dziąseł?

Kiedy dziąsło boli, na pewno chciałbyś wiedzieć, jak uśmierzyć ból dziąseł. Złagodzenie objawów przejściowo również ma duży sens, choć oczywiście nie powinno się traktować tego jako kropkę nad i. Niektóre opisane metody mają sens jedynie na chwilę, aby dotrwać do właściwego etapu leczenia — a pozostałe stanowią opis, jak wygląda proces leczenia bólu dziąsła. Wobec tego jeśli chcesz wiedzieć, jak uśmierzyć ból dziąseł — ten podrozdział jest dla ciebie!

Najpopularniejszym sposobem na złagodzenie bólu dziąsła jest po prostu schłodzenie go stosując lód. Lód przyłożony do bolącego miejsca przez ścierkę czy ręcznik przyniesie natychmiastową ulgę. Prócz tego, warto jest rozważyć skorzystanie z dobrodziejstw natury w postaci płukanek z szałwii czy rumianku.

Opcjonalnie, jeśli nie masz pod ręką ziół, możesz rozważyć zmieszanie z wody utlenionej z ostudzoną wodą, a następnie wykorzystanie tego jako płukanki. Stosowanie tych metod to jeden ze sposobów, jak odróżnić ból zęba od bólu dziąseł — bo jeśli nie wykażą one jakiegokolwiek działania, to bardzo prawdopodobne, że masz do czynienia z innym rodzajem bólu.

Aby nie potęgować bólu, warto jest przejściowo zmienić dietę. Do czasu gdy nie dowiesz się, co oznacza ból dziąseł, powinieneś zrezygnować z gorących i bardzo zimnych potraw, a dodatkowo z twardych. Zamiast nich, lepiej jest postawić na zupy-krem, miękkie owoce i inne posiłki, które nie będą stanowić obciążenia dla dziąseł. Jeśli ból będzie duży, powinieneś skontaktować się ze stomatologiem. Dzięki temu dowiesz się, jak odróżnić ból zęba od bólu dziąseł — dentysta dokładnie ci to wyjaśni.