Praktycznie każdy w swoim życiu miał problem z krwawiącymi dziąsłami. Zapalenie dziąsła objawy właśnie takie może dawać, dlatego bardzo ważne jest reagowanie na wszelkie zmiany, jakie zachodzą w jamie ustnej. Choroby przyzębia i stany zapalne rozwijające się w obrębie jamy ustnej mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Nie wolno ich bagatelizować i należy natychmiast skonsultować się ze stomatologiem.
Jak rozwija się zapalenie dziąseł i przyzębia?
Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest zaburzenie równowagi bakterii w jamie ustnej. Bakterie łączą się z resztkami pokarmu, tworząc płytkę nazębną. Staranna higiena jamy ustnej jest dobrym sposobem na usunięcie osadu i zmniejszenie ilości bakterii w jamie ustnej. Jeśli jednak płytka bakteryjna nie zostanie całkowicie wyeliminowana, łączy się z minerałami zawartymi w ślinie i zmienia się w kamień nazębny. Jednak oprócz złej higieny jamy ustnej istnieją również tzw. ogólnoustrojowe przyczyny zapalenia dziąseł. Należą do nich na przykład choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca. Do zapalenia dziąseł mogą przyczynić się także niektóre leki obniżające odporność.
Zmiany hormonalne również mogą odgrywać rolę. Kobiety w ciąży lub przechodzące menopauzę, a także nastolatki, mają zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł. Przyczyną tej dolegliwości może być również palenie papierosów, stres lub niedobór składników odżywczych. Choroby dziąseł mogą mieć wiele przyczyn. W rzadkich przypadkach do zapalenia dochodzi na skutek mechanicznego podrażnienia, np. w wyniku źle dopasowanej protezy lub zgrzytania zębami. Częściej to bakterie wywołują stan zapalny. To całkiem normalne, gdyż w jamie ustnej znajduje się ponad 500 gatunków bakterii.
Objawy i przebieg zapalenia dziąseł
Zapalenie dziąsła objawy w początkowej fazie daje niewielkie. Bardzo rzadko pojawia się ból. Początkowy stan zapalny objawia się lekko zaczerwienionymi i obrzękniętymi dziąsłami, które rozluźniają się w przestrzeniach między zębami. W późniejszym przebiegu choroby zapalenie dziąsła objawy daje już bardziej widoczne.
Dziąsła zaczynają krwawić nawet przy lekkim dotknięciu i się cofają. Najpóźniej w tym momencie wymagane jest pilne leczenie. Nieleczone ostre zapalenie dziąseł może przejść w przewlekłe zapalenie. Jeśli stan zapalny rozprzestrzenia się na kość szczęki, to dochodzi do choroby przyzębia. Może powodować to rozchwianie i wypadanie zębów. Aby uniknąć tego typu szkód i zapobiec nawrotom zapalenia przyzębia, niezbędne są regularne kontrole stomatologiczne oraz właściwa pielęgnacja i higiena jamy ustnej.
Co pomaga na ostre zapalenie dziąseł?
Przede wszystkim zapalenie dziąsła objawy daje na początku nieznaczne, z tego względu należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Równie ważna jest staranna higiena zębów za pomocą nici dentystycznej i delikatne szczotkowanie, a nie szorowanie zębów. Warto stosować antybakteryjne płyny do płukania ust i rzucić palenie. Również dobrze jest unikać stresu. Przyczyną zapalenia dziąseł i przyzębia jest prawie zawsze zbyt duża ilość bakterii w jamie ustnej. Profilaktyką dla zdrowych dziąseł jest zatem dobra opieka stomatologiczna. Jeśli chodzi o mycie zębów, to warto zastąpić szczoteczkę zwykłą elektryczną lub soniczną.
Włosie powinno być miękkie, gdyż twarde może dodatkowo ranić i podrażniać dziąsła. Dlatego należy szczotkować delikatnie dłużej i dokładniej, nawet w trudno dostępnych miejscach. Stres obniża obronę immunologiczną, dlatego zapalenie dziąseł może występować częściej u takich osób. Zmniejszenie go może pomóc w walce z wieloma dolegliwościami. Osoby palące są też znacznie bardziej podatne na zapalenie dziąseł. To kolejny powód dla tych, którzy od dawna rozważają rzucenie palenia. Lekarz stomatolog w przypadku wykrycia zapalenia w pierwszym etapie usuwa całą płytkę nazębną i w razie potrzeby kamień nazębny, także pod linią dziąseł. Jednak leczenie zapalenia może być skuteczne tylko wtedy, gdy będzie kontynuowane przez pacjentów w domu. W ciągu kilku godzin po profesjonalnym czyszczeniu u dentysty płytka nazębna tworzy się już na nowo. Dlatego ważne jest, aby pacjenci przestrzegali zaleceń swoich lekarzy dotyczących prawidłowej higieny. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej płynem, który przywraca zdrową równowagę bakterii w jamie ustnej i może wiele zdziałać dla zdrowych zębów.
Na kolejną wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym najlepiej umówić się po upływie sześciu do dwunastu miesięcy. Podczas leczenia zapalenia dziąseł w gabinecie dentystycznym, lekarze używają specjalnych narzędzi, aby zbadać wszystkie zęby. Określane są szerokość szczeliny między zębami, głębokość kieszonek dziąsłowych czy wrażliwość dziąseł. Głębokość kieszonki od 2 do 3 milimetrów jest naturalna i zazwyczaj nieszkodliwa. Jeśli kieszonki są głębsze, konieczne może być dalsze leczenie u dentysty. Zapalenie dziąsła objawy w postaci krwawienia czy zaczerwienienia powinny być natychmiast zdiagnozowane. Szybkie podjęcie leczenia przyspiesza proces leczenia i niweluje koszty.