Na forach internetowych bardzo często pojawia się pytanie o to, ile nosiliście aparat ortodontyczny. Ludzie chcą wiedzieć, jak wygląda leczenie, zanim się na nie zdecydują. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ noszenie aparatu ortodontycznego na pewnych etapach jest zwyczajnie trudne i łączy się z bólem, a poza tym zawsze sporo kosztuje.
Rodzaj aparatu ortodontycznego ma wpływ na czas jego noszenia
Ile nosiliście aparat ortodontyczny – to pytanie bardzo często zadają sobie osoby, które planują rozpoczęcie leczenia u ortodonty. Niestety doświadczenia innych osób nie będą miarodajne. Dlaczego? Ponieważ wada zgryzu każdego pacjenta jest inna, dlatego potrzebny jest inny rodzaj aparatu, który będzie założony na krócej lub dłużej. Warto sobie to uświadomić i skonsultować się po prostu ze specjalistą, który bez wątpienia udzieli wszelkich informacji. Zanim jednak umówimy się do ortodonty, koniecznie trzeba będzie zrobić przegląd zębów u stomatologa, a następnie wyleczyć wszystkie ubytki. To pierwszy krok przed podjęciem leczenia ortodontycznego. Jest on niezbędny, ponieważ noszenie aparatu podwyższa ryzyko pojawienia się próchnicy oraz ubytków. Dlatego też najpierw należy zęby oczyścić, następnie wyleczyć, a dopiero potem można myśleć o aparacie. Są różne rodzaje aparatów, niektóre nosi się tylko nocą, inne przez cały czas, w tym również w ciągu dnia. Dobiera się je w zależności od wady zgryzu, a także wieku. Im starszy pacjent u ortodonty, tym leczenie przebiega dłużej.
Jak długo nosi się stały aparat?
Jednym z częstszych pytań na forach dotyczących leczenia ortodontycznego jest to, ile nosiliście aparat ortodontyczny. Ludzie chcą wiedzieć, na jak długie leczenie muszą się nastawić. Zdają sobie sprawę, że nie jest to proces łatwy, wymaga pewnego poświęcenia, przyzwyczajenia się, a czasami nawet zmiany stylu życia. Jeżeli aparat zakładają osoby dorosłe, które od długiego czasu mają wadę zgryzu, muszą nastawić się na leczenie trwające co najmniej jeden rok, chociaż najczęściej aparat noszą przez co najmniej 2 lata. W przypadku młodszych osób aparat może być założony na krócej. Dlatego też wszelkie konsultacje dotyczące czasu leczenia należy przeprowadzać u specjalisty. Poza tym należy nastawić się również na to, że zdjęcie aparatu nie kończy leczenia.
Zdjęcie aparatu a koniec leczenia
Kiedy po dwóch latach wreszcie zdejmuje się aparat ortodontyczny, zęby najczęściej wyglądają perfekcyjnie. Można cieszyć się idealnie równym uśmiechem, jednak by tak pozostało dłużej, trzeba jeszcze trochę podziałać. Potrzebna jest tak zwana szyna retencyjna, którą najczęściej zakłada się na noc. Jest to sposób na podtrzymanie efektu, ponieważ niestety zęby mają tendencję do nawracania na stare pozycje. Jeżeli nie będzie nosiło się szyny retencyjnej, po kilku miesiącach zęby znów mogą być krzywe. Całe leczenie pójdzie na marne, dlatego najlepiej od razu zapytać o kolejny etap, jakim jest szyna retencyjna już po zdjęciu aparatu. Warto wiedzieć, że to dodatkowe koszty, które podnoszą ceny leczenia u ortodonty.