Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna

Pomimo tego, że obecnie wizyty u dentysty zupełnie nie przypominają tego, jak wyglądały one przykładowo dwie dekady temu, to jednak w dalszym ciągu strach przed dentystą jest w przypadku wielu osób paraliżujący.

Nie pomagają tu zapewnienia, że stosuje się obecnie zupełnie nowe technologie, a i samo znieczulenie należy do naprawdę skutecznych. W takich sytuacjach stosowane jest najczęściej znieczulenie gazem rozweselającym. Często jednak pojawia się wtedy pytanie, czy sedacja wziewna jest bezpieczna?

Czym jest sedacja wziewna?

Zanim odpowie się na najważniejsze pytanie, czyli czy sedacja wziewna jest bezpieczna i pacjenci, którzy ją zastosują, nie mają się zupełnie czego obawiać, trzeba się dowiedzieć, czym ona tak w ogóle jest. Na czym więc polega sedacja wziewa i co powinno się o niej wiedzieć?

Sedacja wziewna to po prostu znieczulenie przy pomocy gazu rozweselającego. Gaz ten jest mieszanką podtlenku azotu, a także tlenu. Jest to mieszanka zupełnie bezwonna, bezbarwna o nieco słodkawym posmaku. Podaje się go poprzez specjalną maseczkę zakładaną na usta i nos.

Sedacja działa niezwykle szybko, ponieważ już po kilku sekundach od podania środek trafia do krwiobiegu, aby po około 15 sekundach dotrzeć do mózgu. Powoduje on, że zmniejszeniu ulega stres, niepokój, a także odczuwanie bólu. Możliwe jest to dzięki obniżeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego.

Zastosowanie sedacji wziewnej w stomatologii

Jak więc widać na pierwszy rzut oka, tego rodzaju znieczulenie wydaje się dość proste. Czy sedacja wziewna jest bezpieczna? Kolejną sprawą na drodze do odpowiedzi na to pytanie, jest zdobycie wiedzy na temat zastosowania tej techniki w stomatologii.

Nie od dziś wiadomo, że wielu pacjentów panicznie boi się dentysty i zabiegów towarzyszących. Wizycie niekiedy towarzyszy strach wręcz paraliżujący, a to sprawia, że wykonanie jakiejkolwiek czynności jest skrajnie trudne. W takiej sytuacji pacjentowi podaje się gaz rozweselający, który wprowadza go w stan relaksu, rozluźnienia, a także znacząco obniża odczuwanie bólu. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie każdego zabiegu. Gaz ten polecany jest każdemu pacjentowi, w tym również dzieciom.

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna? Bezsprzecznie można powiedzieć, że jak najbardziej tak. Mało tego, wielu specjalistów uważa, że jest bezpieczniejsza niż jakikolwiek inny stosowany środek znieczulający, ponieważ praktycznie pozbawiona jest ona działania ubocznego na organizm.

Dodatkowo wiedzieć trzeba, że jeśli tylko pacjent sobie tego życzy, sedacje można połączyć z innymi formami znieczulenia, co całkowicie niweluje ryzyko odczuwania podczas zabiegu dyskomfortu.

Sedacja wziewna – koszt

Na sam koniec warto sobie jeszcze zadać pytanie, czy taki rodzaj znieczulenia jest kosztowny? Ile on dodatkowo kosztuje podczas wizyty u dentysty?

Oczywiście cena takiego znieczulenia może być różna w zależności od tego, gdzie się będzie z niej korzystało, lecz przyjąć można, że najczęściej kosztować będzie w granicach 500-600 złotych. Jest to więc znacznie tańsze niż np. znieczulenie ogólne.