W normalnych warunkach zęby stałe cechują się bardzo mocnym osadzeniem w dziąśle. W wyniku pewnych chorób może jednak dojść do tego, że utracą one swoją stabilność i zaczną się ruszać, wzbudzając tym sposobem silny niepokój u swojego gospodarza. No bo co zrobić, gdy ten ząb naprawdę zaczyna się chwiać? Czy można uratować ruszający się ząb i jak tego dokonać?
Jak uratować ruszający ząb?
Nie zawsze, ale w większości przypadków jest to jak najbardziej możliwe. Czas reakcji ma jednak ogromne znaczenie. Zęby stałe mogą bardzo, ale to bardzo delikatnie się ruszać, jednakże gdy te ich ruchy nagle stają się zdecydowanie mocniej odczuwalne i zaczynają sprawiać dyskomfort, utrudniając wręcz mówienie czy gryzienie pokarmów, niezwłocznie należy udać się na wizytę do stomatologa. Takich objawów nie wolno sobie zbagatelizować, bo one same nigdy nie znikną i nie znikną też pod wpływem jakichś dziwnych domowych metod.
Czy można uratować ruszający się ząb? Tak, jednakże tylko lekarz jest w stanie to zrobić. Stomatolog najszybciej dojdzie do przyczyny problemu, by to na niej od razu się skupić i poprowadzić leczenie we właściwym kierunku.
Ruszające się zęby u dorosłych
Do wystąpienia problemu ruszających się zębów na ogół doprowadzają… sami pacjenci. Oczywiście zupełnie nieświadomie, ale jednak w większości przypadków to oni stają się odpowiedzialni za nagromadzanie się kamienia na zębach, który z kolei staje się źródłem infekcji, mogących doprowadzić właśnie do rozchwiania zębów. A skąd się bierze kamień? Przede wszystkim z nieprawidłowej lub nieregularnej higieny jamy ustnej. Na tej higienie należy się skupić nieco bardziej, jeżeli chce się wzmocnić efekty leczenia oraz zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
Prawidłowa higiena jamy ustnej uwzględnia dwukrotne szczotkowanie zębów w ciągu dnia, używanie nici dentystycznej oraz korzystanie ze specjalnych płynów antybakteryjnych do przepłukiwania buzi. Aby wzmocnić dziąsła i poprawić ich ogólny stan, warto też sięgnąć od czasu do czasu po bardziej specjalistyczne pasty. Będą to te o właściwościach antybakteryjnych, zawierające m.in. fluorek cyny. Jeżeli ruszający się ząb jest objawem paradontozy, pacjent powinien też raz na 3-4 miesiące wybrać się na zabieg higienizacji.
Co można zrobić
Powyższe metody, związane z higieną, mogą spowolnić dalszy rozwój choroby, ale nie poradzą sobie z jej występującymi już objawami. Co zatem da się z nimi zrobić? Czy można uratować ruszający się ząb? W większości przypadków tak i to nawet wtedy, gdy ten ząb rusza się już dość poważnie. W takiej sytuacji lekarz może zalecić jego ustabilizowanie za sprawą specjalnej szyny. Szynę tą wykonuje się albo ze szklanego włókna, albo z metalowego drutu (druga opcja jest tańsza).
W tych poważniejszych stanach prócz tzw. „szynowania” konieczne może okazać się przeprowadzenie uzupełniającego zabiegu chirurgicznego. Bardzo dobre rezultaty przynosi chociażby kiretaż. Jest to zabieg, który ma za zadanie oczyścić korzeń zęba, usunąć kamień, zlikwidować bakterie oraz wyeliminować ziarna zapalne.