Dlaczego robią się afty? Poznaj odpowiedź.

dlaczego-robia-sie-afty

Aftami nazywane są zmiany, które pojawiają się w jamie ustnej. Pojawiają się one na śluzówce policzków, na języku, na wargach oraz na w okolicach podjęzykowych. Aftami są niewielkie, najczęściej okrągłe bardzo płytkie nadżerki bądź wrzody. Zazwyczaj po około 2 dniach pokrywają się one białym, żółtym lub szarym nalotem, który otoczony jest czerwoną obwódką. Aby zapobiec pojawieniu się problemu, należy przede wszystkim wiedzieć, dlaczego robią się afty.

Przyczyny powstawania aft

Wielu pacjentów pyta specjalistów, dlaczego robią się afty. Warto rozpocząć od tego, że afty dzielą się na małe i duże. Małe afty najczęściej pojawiają się u osób dorosłych, a głównymi przyczynami powstawania tego typu uszkodzeń jest najczęściej nieodpowiednia higiena jamy ustnej – dotyczy to zarówno zaniedbań w codziennym szczotkowaniu zębów, jak i myciu jamy ustnej, ale też np. mogą one być spowodowane jedzeniem nieumytych owoców lub warzyw, a także przez nawykowe wkładanie sobie do ust różnych przedmiotów w celu ich obgryzania oraz obgryzając paznokcie. Oczywiście afty powstać mogą również, wtedy gdy jama ustna zaatakowana jest różnego rodzaju chorobami, w tym: próchnicą i kamieniem nazębnym. Afty powstają również poprzez uszkodzenie jamy ustnej np. podczas wizyty u stomatologa czy podczas szczotkowania zębów.

Ogromną rolę w powstawaniu małych aft odgrywają również czynniki genetyczne, np. występowanie w rodzinie aftozy nawrotowej. Mówiąc o przyczynach powstania aft dużych, najczęściej wymieniane są wszelkiego rodzaju zaburzenia, niedobory i stosowanie środków czyszczących zęby, które zawierają laurylosiarczan sod. Pierwsze z nich dotyczą zaburzeń hormonalnych oraz występowania chorób takich jak HIV. Niedobory zaś, związane są z brakami żywieniowymi i niedostarczaniem do organizmu witaminy B12 oraz minerałów takich jak żelazo, kawas foliowy itp.

Oznaki afty w jamie ustnej

W początkowej fazie pojawia się stan zapalny śluzówki jamy ustnej. Objawia się to pojawieniem się niedużych nadżerek lub owrzodzeń. Zmiany te zazwyczaj po dwóch dniach zaczynają pokrywać się białym nalotem. Objawami towarzyszącymi aftom jest powiększenie okolicznych węzłów chłonnych szyi. Ból związany z owrzodzeniem ranny zazwyczaj ustępuje po tygodniu.


Sprawa wygląda inaczej w przypadku aft małych, wtedy oprócz tego, że okoliczne węzły chłonne są powiększone, należy liczyć się z tym, że ból wychodzący z nadżerki ustąpi nawet po dwóch tygodniach.
Duże afty, które mają zazwyczaj średnice maksymalnie 3 centymetrów, mogą utrzymać się w jamie ustnej nawet przez kilka tygodni i dłużej. Są one bardzo niebezpieczne również dlatego, że w ich wyniku powstają blizny.

Jak wyleczyć aftę?

Wiedząc już, dlaczego robią się afty, należałoby zacząć ich leczenie już na etapie zwalczania ich przyczyn w myśl dewizy „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Podstawą jest więc wyleczenie wszelkich ubytków w zębach, oczyszczenie płytki z kamienia oraz poprawienie higieny jamy ustnej. Warto pamiętać jest też o odpowiedniej suplementacji witaminami: A, C oraz D.
Niestety w przypadku aft, które nawracają, leczenie może być bardziej skomplikowane. Należałoby więc wykonać morfologię oraz zbadać poziom żelaza, oraz witaminy B12 w organizmie.

To samo tyczy się przeprowadzania badań związanych z wykryciem alergii oraz innych chorób. Często leczenie aft, może się skończyć na potrzebie stosowania sterydów lub leków immunosupresyjnych, lub immunostymulujących. Polecaną w ostatnich latach metodą usuwania aft jest również laseroterapia.