Spuchnięte dziąsła miewają wiele przyczyn. Bez zaplecza wiedzy medycznej nie da się jednoznacznie określić, co jest powodem występowania tego przykrego objawu. Dlatego wszelkie dolegliwości związane z dziąsłami powinny być jak najszybciej skonsultowane ze specjalistą.
Domowe sposoby na spuchnięte dziąsła
Niestety często zdarza się, że dostęp do dentysty jest utrudniony. W takim wypadku nie warto rezygnować z wizyty! Należy uzbroić się w cierpliwość, a w trakcie czekania na konsultację szukać ulgi w sposobach takich, jak przyjmowanie dostępnych od ręki w aptece leków lub płukanie bolesnych miejsc preparatami i płynami do płukania przynoszącymi ulgę.
Czym płukać spuchnięte dziąsło, by natychmiastowo odczuć poprawę? Można wykorzystać w tym celu napary z naturalnych składników lub gotowe preparaty z apteki. W walce z opuchniętymi dziąsłami nie zaszkodzi również wykorzystanie zimnych okładów.
Zioła i płukanki — sprawdź, jak je odpowiednio przygotować?
Opuchlizna dziąseł zazwyczaj idzie w parze z wrażliwością spuchniętych miejsc, bólem czy drobnym krwawieniem. Każdy dzień ignorowania objawów sprawia, że stan jamy ustnej się pogarsza, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego, aby zapobiec rozwojowi stanu chorobowego i ulżyć sobie znoszenie objawów, warto zastosować płukanki.
Płukanka to nic innego, jak wywar z ziół. Przygotowanie go jest proste, szybkie, a potrzebne składniki zazwyczaj znajdują się w naszych domach. Czym płukać spuchnięte dziąsło? Ze względu na swoje właściwości kojące i antyseptyczne, najczęściej wykorzystywanymi w płukankach ziołami są rumianek oraz szałwia. Napar z rumianku zazwyczaj przygotowuje się z herbaty rumiankowej w torebkach. Jeśli jednak ma się dostęp do niezanieczyszczonych kwiatków rumianku – również je można śmiało wykorzystać.
I herbatę, i kwiatki wystarczy zalać wrzącą wodą i pozwolić się zaparzać przez około 20 minut. Następnie odcedzić całość i gotowe. Napar z liści szałwii przygotowuje się analogicznie, zalewając niewielką ilość liści około szklanką wrzącej wody. Przed zastosowaniem płukanki należy pamiętać o odpowiednim wystudzeniu naparu! Optymalnie, gdy ciecz jest w temperaturze pokojowej, która nie wpłynie negatywnie na już bolesne dziąsła.
Sposoby na opuchnięte dziąsła
Skoro już wiadomo, czym płukać spuchnięte dziąsło, można zapoznać się z innymi sposobami na tę dolegliwość. Gdy domowe sposoby zawodzą, trzeba udać się do apteki. Farmaceuci będą w stanie polecić odpowiednie środki, na przykład kojące przeciwbólowe żele, z których część dodatkowo ma działanie przeciwzapalne.
W przypadku obolałych i spuchniętych dziąseł ulgę często przynosi smarowanie obolałego miejsca kojącym żelem z aloesu. Z kolei z myślą o zapobieganiu zakażeniu warto zastosować też olejek goździkowy. W oczekiwaniu na wizytę u specjalisty warto nie zapominać o codziennej higienie. Delikatne oczyszczanie zębów miękką szczoteczką powinno odbywać się z wykorzystaniem delikatnej pasty, która będzie łagodziła ból i zmniejszała opuchliznę dziąseł.