Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Problemy z zębami wynikają z wielu przyczyn. Zaniedbania w kwestii odpowiedniej profilaktyki, brak regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym lub też urazy uzębienia powodują ubytki i próchnicę. Infekcja często prowadzi do nieodwracalnego stanu zapalenia miazgi zęba. W takim przypadku stomatolog stwierdza konieczność leczenia kanałowego (endodontycznego). Pozwala ono uwolnić od bólu pacjenta i uchronić przed wyrwaniem zęba. Warto wiedzieć i sprawdzić jak wygląda zabieg endodontyczny? Czy zawsze stosuje się znieczulenie? Jak dbać o zęby po zakończonym leczeniu? Na te i inne pytanie, które nurtują wielu pacjentów znajdziesz odpowiedzi w tym tekście.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe zęba jest zabiegiem stomatologicznym, stosowanym w celu zachowania zęba. Polega on na usunięciu zainfekowanej miazgi. Dentysta najpierw starannie oczyszcza z niej kanały korzeniowe. Następnie wypełnienia je specjalnym materiałem pochodzenia roślinnego, określanym jako gutaperka. W niektórych przypadkach specjalista odbudowuje uszkodzone ściany zęba. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu dyskomfort zostaje zmniejszony. Leczenie kanałowe najczęściej wymaga jednej lub dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Kiedy leczenie kanałowe zęba jest konieczne?

Leczenie kanałowe staje się koniecznością, gdy w miazdze zęba rozwija się stan zapalny, co skutkuje jej obumarciem. Dzieje się tak na skutek zaawansowanej próchnicy oraz mechanicznych uszkodzeń. Obumarcie miazgi może nastąpić w wyniku zapalenia przyzębia, odłamania korony zęba, jego zwichnięcia lub nadmiernego starcia szkliwa. W takich przypadkach wykonanie zabiegu jest jedynym wyjściem, żeby uchronić ząb przed wyrwaniem. Zdarza się, że założenie aparatu ortodontycznego może wymagać leczenia kanałowego.

Objawy, które wskazują na konieczność leczenia endodontycznego zęba

Przede wszystkim występuje silny ból zęba promieniujący do ucha i skroni. Nie pozwala on normalnie funkcjonować i wybudza ze snu. W skutek infekcji na dziąśle pojawia się przetoka. Może też wystąpić opuchlizna i zaczerwienienie oraz wysięk ropny w tkance miękkiej. Martwy ząb często przybiera szarą barwę. Taki kolor może również pojawić się na dziąśle. Gdy dojdzie do rozprzestrzenienia się infekcji, wtedy kość bywa rozmiękczona. Doprowadza to do ruchomości zęba. Objawem wskazującym na konieczność leczenia kanałowego może być również głęboki ubytek.

Czy potrzebne jest leczenie kanałowe, jeśli ząb nie boli?

Stomatolog może stwierdzić konieczność wykonania leczenia kanałowego na podstawie zdjęcia RTG, nawet w sytuacji, gdy ból nie występuje. Decyzję taką podejmuje, gdy diagnoza wykaże zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Zabieg jest potrzebny nie tylko dla uratowania zęba, ale również zdrowia jamy ustnej, ponieważ infekcja może się rozszerzyć.

Leczenie kanałowe zębów – krok po kroku

Gdy dojdzie do nieodwracalnego stanu zapalenia miazgi, wtedy ząb wymaga leczenia kanałowego. Oto jego przebieg:
– Wykonanie zdjęcia RTG lub tomografii stożkowej, co pozwala na ocenę uszkodzenia.
– Zaaplikowanie pacjentowi znieczulenia miejscowego.
– Założenie na ząb koferdamu, co chroni przed bakteriami i połykaniem płynów.
– Usunięcie przez dentystę zainfekowanej miazgi zębowej i oczyszczenie kanałów. Dla większej precyzji stosuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem.
– Dezynfekcja i wysuszenie kanałów.
– Wypełnienie kanałów specjalnym materiałem i odbudowanie zęba.
– Wykonanie zdjęcia RTG w celu oceny wypełnienia kanałów.

Jakie są powikłania po leczeniu kanałowym?

Takie pytanie często pojawia się, gdy ktoś dowiaduje się o konieczności wykonania zabiegu endodotycznego. Leczenie kanałowe pozwala uwolnić od bólu i uchronić ząb przed ekstrakcją, jednak po wszystkim może dojść do powikłań, gdy ząb nie został do końca wyleczony, a także jeśli podczas zabiegu do zęba dostaną się bakterie. Wtedy najczęściej dochodzi do infekcji, która rozprzestrzenia się na inne tkanki, dolegliwości bólowych, nadwrażliwości zęba na ciepło i zimno, a także obrzęku. Czasami zdarza się, że potrzebne jest wykonanie ponownego leczenia kanałowego. W skrajnych przypadkach ząb należy usunąć.

Jak dbać o zęby po leczeniu kanałowym?

Przynajmniej przez pewien czas należy unikać twardych pokarmów, ponieważ mogą one doprowadzić do uszkodzenia zęba i plomby. Kluczowa jest prawidłowa higiena jamy ustnej dwa razy dziennie. Należy używać miękkiej szczoteczki, nici dentystycznej oraz płynów do ust. Profilaktycznie warto regularnie udawać się do stomatologa na wizyty kontrolne.

Leczenie endodontyczne – podsumowanie

Leczenie kanałowe wykonuje się, żeby pozbyć się infekcji, a także bólu i co ważne uratować ząb przed jego usunięciem. Dodatkowe dolegliwości występujące w jamie ustnej to obrzęk dziąseł, nadwrażliwość na odczuwanie zimna i ciepła podczas np. spożywania pokarmów, a także zmiana barwy zęba. Na leczenie kanałowe czasami potrzebne są dwie wizyty, a cały proces obejmuje wykonanie zdjęcie RTG, zastosowania znieczulenia, oczyszczenia kanałów z obumarłej miazgi oraz założenia odpowiedniego wypełnienia. Istotne jest to, żeby po zabiegu dbać o właściwą higienę jamy ustnej, stosować się do zaleceń stomatologa, regularnie udawać się do niego na wizyty kontrolne, a także informować go, gdy wystąpią jakieś niepokojące objawy. Dzięki temu można uniknąć powikłań.