Przebarwienia w bruzdach zębów oznaczają, że z naszymi zębami dzieje się coś złego, ponieważ naturalny kolor zęba waha się od mlecznobiałego do żółtobrunatnego, a występowanie np. czarnych plamek może oznaczać rozwijającą się lub już rozwiniętą próchnicę, która wymaga leczenia.
Plamki na zębach
Plamki na zębach to często niegroźne przebarwienia wynikające z nadużywania kawy, herbaty czy palenia papierosów. Takie przebarwienia są relatywnie łatwe do usunięcia, a bardziej problematyczne są plamki wynikające z powstającego kamienia nazębnego, który wynika z zaniedbań podstawowej higieny jamy ustnej – powstaje z resztek pokarmu wymieszanych ze śliną.
Plamki mogą wynikać również z nadużywania fluoru, czyli past do zębów lub innych środków, które je zawierają. Zjawisko to nazywamy fluorozą, a przyjmuje ona postacie:
– fluorozy wątpliwej, są to drobne odchylenia, zwykle w postaci kilku białych plamek na zębach
– fluorozy bardzo łagodnej, czyli takiej, która obejmuje nie więcej niż 25% szkliwa zębów
– fluorozy łagodnej, czyli takiej, która obejmuje nie więcej niż 50% szkliwa zębów
– fluorozy umiarkowanej, która objawia się już brązowymi przebarwieniami i znacznymi uszkodzeniami szkliwa
– fluorozy ciężkiej, czyli takiej, która występuje w postaci brązowych lub nawet czarnych plamek, a jej rozwój może prowadzić nawet do zmiany kształtu zęba
Czarne bruzdy
Występowanie czarnych bruzd oznacza daleko idące zmiany naszego szkliwa. Może być to być próchnica w fazie zaawansowanej, ponieważ w początkowych fazach występuje w postaci białego lub szarego osadu. Pojawienie się czarnego kamienia na naszych zębach oznacza już bardzo zaawansowane stadium, a taka próchnica może prowadzić do zapalenia zęba, a co za tym idzie zapalania czy konieczności wyrwania zęba.
Czarne bruzdy mogą oznaczać fluorozę, również w fazie zaawansowanej, co jest dość powszechne, ponieważ jest ona trudna do wykrycia na wczesnych etapach – wymaga odpowiedniego świata lub znajduje się w dalszych zębach i nie jesteśmy w stanie jej samodzielnie dostrzec.
Kiedy udać się do dentysty?
Plamki na zębach to nic przesadnie groźnego, ponieważ często wynikają z nadużywania kawy, herbaty czy palenia papierosów. Przebarwienia tego typu jesteśmy w stanie wyeliminować zmianą trybu życia, odpowiednią pastą i płynem do płukania jamy ustnej.
Mimo wszystko powinniśmy udać się do stomatologa, gdy tylko zauważymy najmniejsze przebarwienia – nie warto ignorować nawet najmniejszych zmian naszego szkliwa. Może się okazać, że są one niegroźne i wtedy stomatolog poleci nam pastę, płyn i wskaże zmiany trybu życia, jakie powinniśmy zastosować, a może się okazać, że są znacznie poważniejsze, np. początkiem fluorozy czy rozwijającej się próchnicy.
W przypadku zaawansowanych przebarwień np. w wyniku kamienia nazębnego dentysta może się zdecydować na wykonanie scalingu i piaskowania zębów. Jeśli przebarwienia są jeszcze bardziej zaawansowane, to stosowane są zabiegi w oparciu o nadtlenek karambidu w wysokich stężeniach lub zabieg wybielania zębów w celu przywrócenia im pierwotnego koloru.