Fluoroza zębów – leczenie

Fluoroza zębów - leczenie

Fluoroza zębów to zaburzenie o pochodzeniu rozwojowym. W okresie rozwoju szkliwa zęby są wystawione na działanie związków fluoru. Objawy dotyczą zmian w budowie szkliwa oraz wyglądu.

Czym jest fluoroza?

Wszystko tak naprawdę zależy od stopnia zaawansowania choroby, ponieważ mogą pojawić się plamy kredowobiałe lub brunatne, a także całe pasma. Widoczne ubytki szkliwa lub zagłębienia mogą pojawić się na zębach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w niektórych przypadkach może dojść do zmiany kształtu zęba. Należy pamiętać, że fluoroza atakuje tylko pojedyncze zęby, a nie wszystkie. Może być przyczyną próchnicy, a do tego mocno osłabia zęby, więc jest naprawdę niebezpieczna. Bardziej narażone są osoby, które w młodych latach piły wodę o wysokim stężeniu fluoru. Jednak na terenach, gdzie woda nie zawiera fluoru również występuje to schorzenie. Warta uwagi jest także pasta do zębów bez fluoru, którą można kupić w przystępnej cenie. Z rozwojem przemysłu związane jest również zanieczyszczenie środowiska, które odgrywa istotną rolę. Klasyfikacja szkliwa plamkowego została wprowadzona ze względu na wygląd oraz nasilenie zmian.

Przyczyny i objawy fluorozy

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest fluoroza zębów leczenie powinno być przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę. Jeżeli fluoroza jest w zaawansowanym stadium to szkliwo jest uszkodzone na powierzchni całego zęba. W skrajnym przypadku może nawet dojść do zmiany kształtu zęba. Mogą się pojawić też brunatne przebarwienia lub większe zagłębienia. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zęby przedtrzonowe najczęściej ulegają uszkodzeniu. Potem atakowane są kły, zęby sieczne górne. Najmniej dotknięte zmianami są przeważnie dolne siekacze oraz pierwsze trzonowce. Ważne są objawy jakie daje fluoroza zębów leczenie może być niestety długotrwałe. Należy pamiętać, że w zębach stałych fluoroza występuje zdecydowanie częściej. Jeżeli chodzi o zęby mleczne to fluoroza ma znacznie łagodniejszy przebieg. Chodzi tu przede wszystkim o krótszy czas rozwoju tych zębów.

Jak leczyć fluorozę?

Czasami schorzenie ciężko jest rozpoznać, ponieważ szkliwo zębów mlecznych jest matowe. Fluoroza zębów leczenie polega na leczeniu zębów z ubytkami próchnicowymi oraz pokrywaniu ubytków szkliwa płynnym materiałem kompozytowym. Najważniejsze jest uzyskanie remineralizacji szkliwa. Ważne jest także dokładne szczotkowanie zębów oraz stosowanie nici dentystycznej. Podstawowych zasad higieny jamy ustnej uczymy się od dziecka, ale niestety nie wszyscy o nich pamiętają. Zaleca się mycie zębów po każdym posiłku, ale nie zawsze mamy taką możliwość. Najlepiej stosować pastę bez fluoru oraz miękką szczoteczkę. Miękkie włosie szczoteczki nie będzie naruszać powierzchni szkliwa. Dieta bogata w wapń również odgrywa dużą rolę. Warto mieć na uwadze, że leczenie wszystkich wad zgryzu jest konieczne w przypadku tego schorzenia. Dużym uznaniem cieszy się także profesjonalnie wykonane ścieranie szkliwa, dzięki któremu można uzyskać lepszy efekt kosmetyczny. Gdy zmiany dotyczą tylko powierzchni szkliwa to taki zabieg można spokojnie przeprowadzić. Wybielanie zębów również jest możliwe w takiej sytuacji.