Zajady u dziecka – jak sobie radzić z bolesnym problemem?

Zajady u dziecka - jak sobie radzić z bolesnym problemem?

Rozerwane kąciki ust (zajady) to typowy efekt uboczny przeziębienia w zimie. Jednak zajady mogą się pojawiać, nawet gdy na zewnątrz jest ciepło. To nie tylko wygląda brzydko, ale każdy śmiech i ziewanie są bolesne i rozdzierają rany na nowo. Problem dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jakie przyczyny mogą odpowiadać za pękanie kącików ust i czym wyleczyć zajady u dziecka?

Przyczyny zajadów u dzieci

Z reguły popękane kąciki ust to problem przejściowy. Zajady często są następstwem spierzchniętych ust podczas przeziębienia. Jednak do powstawania zajadów może się również przyczynić brak składników odżywczych. Jeśli problem nie ustępuje, należy zachować ostrożność, ponieważ rany w kącikach ust są idealną pożywką dla bakterii i zarazków. W takim przypadku zdecydowanie należy udać się do lekarza, który poradzi, jak i czym wyleczyć zajady u dziecka.

Przyczyny pękających kącików ust to często wpływy zewnętrzne, takie jak zimne i suche powietrze, które usuwają wilgoć z wrażliwej skóry wokół ust. Może to spowodować pękanie kącików ust. Ponieważ niedobór składników odżywczych może objawiać się również na ustach, zajady są często oznaką braku witamin. Często nie dostarczamy naszemu organizmowi wystarczającej ilości cynku, żelaza, witaminy B2 czy witaminy C. Przy zarażeniu się Candida albicans, kąciki ust również mogą stać się czerwone i popękane. Infekcję można rozpoznać po białym nalocie, który pokrywa kąciki ust i można go zetrzeć. Przyczyną zajadów może być również wirus, który jest odpowiedzialny za uciążliwe pęcherze opryszczkowe na ustach. Atopowe zapalenie skóry lub alergie skórne, również mogą prowadzić do pęknięć w kącikach ust.

Leczenie zajadów u dzieci

Jeśli przyczyną zajadów jest niedobór minerałów lub witamin, należy zawsze uwzględniać w diecie dziecka odpowiednią ilość tych składników odżywczych. Należy regularnie pielęgnować usta nawilżającymi kremami do ust lub maściami zawierającymi rumianek, lub oczar wirginijski. Można również regularnie przecierać dziecku rozdarte kąciki ust naparem z szałwii, który hamuje to stan zapalny. Należy również ograniczyć słone, pikantne i kwaśne pokarmy, które niepotrzebnie podrażniają rany, co może być bardzo bolesne. Aby przyspieszyć gojenie, wieczorem i rano można posmarować dziecku usta miodem. Zmieszany z odrobiną oliwy z oliwek pielęgnuje skórę, łagodzi objawy — i dobrze smakuje.

Zajady u dziecka a niedobór witamin

Z reguły leczenie rozdartych kącików ust ma na celu pozbycie się objawów. W przypadku niedoboru żelaza zapewnia się tymczasowe przyjmowanie preparatów żelaza w celach leczniczych. Ponadto lekarze zalecają zmianę diety na produkty bogate w żelazo. Należą do nich rośliny strączkowe, szpinak, jagody i warzywa. Jeśli dziecko cierpi na zajady nie tylko zimą, należy zwrócić większą uwagę na zbilansowaną dietę. Szczególnie ważne są następujące witaminy i pierwiastki śladowe:

  • Cynk — pierwiastek śladowy znajduje się na przykład w płatkach owsianych, soczewicy lub nasionach słonecznika,
  • Witamina C — ta witamina znajduje się w jagodach, owocach cytrusowych, papryce i wielu rodzajach kapusty,
  • Witamina B12 — znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego,
  • Żelazo — znajduje się w nasionach dyni, burakach, szpinaku lub fasoli, jest też w kaszy jaglanej, orkiszu i ryżu pełnoziarnistym.

Czym wyleczyć zajady u dziecka, najlepiej będzie wiedział lekarz po zapoznaniu się z wynikami morfologii krwi i badaniu.
Tylko lekarz potwierdzi czy zajady są rzeczywiście spowodowane brakiem składników odżywczych.