Dorosłe osoby odwiedzają gabinet stomatologiczny dość często. Niestety zęby psują się i trzeba je zaplombować. Najczęściej stomatolodzy używają plomb światłoutwardzalnych, które są doskonałym materiałem, trwałym i estetycznym. Jednak coraz więcej osób ma uczulenie na plomby światłoutwardzalne. Czym objawia się taka alergia? Jak postępować w przypadku pojawienia się niepokojących symptomów?
Objawy Alergii
Reakcje uczuleniowe związane z materiałami stomatologicznymi objawiają się dość późno. Dlatego większość pacjentów nie kojarzy od razu związku z wizytą w gabinecie dentystycznym. Najczęściej pierwszymi objawami, które mogą świadczyć o uczuleniu, jest zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Może dojść również do owrzodzenia oraz zmian liszajowych. Jeśli jakikolwiek z tych symptomów zostanie zauważony, to niezwłocznie należy umówić się na wizytę i zrobić badania.
Dodatkowo uczulenie na plomby światłoutwardzalne i inne materiały stomatologiczne może powodować ból, obrzęk oraz pieczenie w ustach. Najczęściej objawy pojawiają się jedynie w obrębie jamy ustnej. Aczkolwiek zdarzają się również przypadki, gdy może dojść do zapalenia skóry. Dodatkowo mogą jeszcze pojawić się bóle głowy i bóle migrenowe oraz nerwobóle, a także bóle mięśni i stawów.
Alergia na materiały stomatologiczne
Uczulenie na plomby światłoutwardzalne, materiały stomatologiczne oraz protetyczne powinno być szybko zdiagnozowane. Jeśli chcemy się przekonać, czy jest to alergia, musimy wykonać test płatkowy, który będzie zawierał substancje wykorzystane w trakcie leczenia stomatologicznego.
Do najbardziej alergennych materiałów zaliczają się jony niklu. Jednak coraz większa liczba osób uczulona jest również na jony srebra, złota, rtęci, palladu czy kobaltu. Najczęściej przyczyną uczulenia są związki metalu. Czasami może się zdarzyć także, że pacjent jest uczulony na środki, które używane są do znieczulenia oraz nawet rękawiczki używane przez stomatologa podczas leczenia.
Leczenie
Bardzo ważne jest rozpoznanie alergii i zbadanie dokładnie substancji, która jest przyczyną uczulenia. Przede wszystkim, aby rozpoznać alergię, lekarz powinien przeprowadzić wywiad i dokładne badanie stomatologiczne. Czasami także konieczne jest wykonanie badań laryngologicznych i dermatologicznych. Oczywiście wszystkie badania opierają się na diagnostyce alergologicznej. Jeśli badania potwierdzą alergię na jakąkolwiek substancję zawartą w plombie, koronie czy protezie, to przede wszystkim na początku musi zostać usunięte to, co jest źródłem alergenu.
Jeśli przyczyną jest plomba, to wypełnienie dentysta może zastąpić porcelaną. Najczęściej usuwane są jedynie te wypełnienia, które nie mają styczności ze śluzówką. Aczkolwiek czasami lekarz podejmuje inną decyzję. Jeśli substancje alergenne zostaną usunięte, to najczęściej zmiany uczuleniowe znikają dość szybko. Bardzo rzadko się zdarza, że pacjent wymaga znacznie dłuższego leczenia. W takim przypadku alergolog stosuje leczenie farmakologiczne, które może trwać nawet kilka miesięcy.