Typowe ubytki zębów mogą powstawać skutek różnorodnych przyczyn, wśród których wymienić można między innymi zmiany próchnicowe, oddziaływanie sił fizycznych czy środków chemicznych. Ubytki klinowe zębów to szczególny rodzaj zmian, który nie ma związku z próchnicą i wymaga podjęcia odpowiedniego i specjalistycznego leczenia.
Co to ubytek klinowy?
Jak wspomniani powyżej, ubytek klinowy zęba to szczególny rodzaj zmian w jamie ustnej, który nie jest wynikiem działania bakterii próchnicowych. Tego typu ubytki dotyczą okolic przyszyjkowych zębów oraz posiadają charakterystyczny wygląd. Mają one bowiem postać owalnych zagłębień, w obrębie których widoczna jest żółta lub brązowa zębina. W sytuacjach niepatologicznych powinna być ona przysłonięta warstwą szkliwa. Krawędzie ubytków klinowych są ostre, a ich powierzchnia jest dość twarda.
Co ważne, mogą one powstawać niezależnie od płci pacjenta oraz od jego wieku. Wraz z upływem czasu tego typu ubytki mają tendencję do pogłębiania się i nasilenia procesu dalszej degradacji szkliwa. Obecność w jamie ustnej tego typu zmian wpływa nie tylko na pogorszenie wyglądu uzębienia, ale prowadzi również do pojawiania się nieprzyjemnych dolegliwości. Wśród nich wymienić należy między innymi nadwrażliwość zębów na zimno lub ciepło, a także możliwość powstawania stanów zapalnych i poważnych schorzeń w obrębie miazgi. W skrajnych przypadkach ubytek klinowy zęba może prowadzić nawet do złamania jego korony.
Przyczyny powstawania ubytków
Ubytki klinowe zębów nie są wywoływane przez zmiany próchnicze. Ich powstawanie ma za to związek z wadami zgryzu, w tym nadmiernym stłoczeniem czy rotacją zębów. Poza tym, ubytek klinowy może się pojawiać na skutek braku podejmowania leczenia protetycznego obejmującego uzupełnienie brakujących zębów. Tego typu zmiany mogą następować również na skutek bruksizmu, stosowania szczoteczki ze zbyt twardym włosiem lub stosowania leczenia, w którym wykorzystywane są klamry protetyczne.
Jak leczyć ubytki klinowe?
Każdy ubytek klinowy zęba powinien być leczony, ponieważ może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Leczenie powinno być prowadzone w gabinecie stomatologicznym i musi obejmować odbudowę uszkodzonych struktur zęba. Staranna i szczelna odbudowa zmienionych chorobowo tkanek jest wykonywana w sposób podobny do wykonywanych w przypadku do zmian o charakterze próchnicowym. W ten sposób ogranicza się nadwrażliwość zębów oraz poprawia ich wygląd.
W przypadku zmian spowodowanych wadami zgryzu, elementem podejmowanych działań powinno być prowadzone równolegle leczenie ortodontyczne. Braki zębów w łukach powinny być z kolei uzupełniane za pomocą odpowiednich produktów protetycznych. Elementem leczenia jest również odpowiednia profilaktyka. Powinna ona obejmować staranne codzienne szczotkowanie zębów za pomocą odpowiedniej szczoteczki i pasty oraz wykonywanie tak zwanych ruchów wymiatających. Nie bez znaczenia dla stanu uzębienia są również regularne kontrolne wizyty stomatologiczne, podczas których wskazane jest usuwanie kamienia nazębnego oraz możliwe jest wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości na ich bardzo wczesnym etapie.