Płytka ortodontyczna dla dzieci

Płytka ortodontyczna dla dzieci

Płytka przedsionkowa często nazywana jest przez stomatologów płytką ortodontyczną. Jest to pewna forma aparatu ortodontycznego, przeznaczonego do leczenia wad zgryzu rozwiniętych u osób najmłodszych. Płytka ortodontyczna dla dzieci w żadnym wypadku nie może zostać zastosowana u dorosłych. Oddziałuje ona wyłącznie na zęby mleczne, które są zdecydowanie bardziej podatne na zmiany swojego ustawienia.

Płytka przedsionkowa – czym jest?

Na pewno nie jest ona klasycznym aparatem ortodontycznym i niemalże w niczym go nie przypomina. Wyglądem przypomina bardziej smoczek i staje się dla niego zdrowszą alternatywą. Często stosowana jest właśnie u tych dzieci, które nie chcą samodzielnie odzwyczaić się od smoczka albo np. mają nawyk ciągłego ssania kciuka. Płytka włożona do buzi malca uniemożliwia mu dalsze praktykowanie nieprawidłowych nawyków. Chroni go przed niezdrowymi zwyczajami, dzięki czemu one z czasem po prostu samoistnie znikają.

Nie jest to jednak jedyny cel płytek ortodontycznych. Prócz tego, że ułatwiają one odstawienie smoczka i zaprzestanie ssania palca, odpowiadają przy okazji za ułożenie języka i dbają o to, by zawsze znajdował się on we właściwym dla niego miejscu. Płytka ortodontyczna dla dzieci poprawia też działanie mięśni twarzy i ust. To z kolei może przyczynić się do szybszego opanowania mowy przez malca.

Charakterystyka

Na ten moment wyróżnia się trzy podstawowe odmiany płytek przedsionkowych. Płytki zawierające kuleczkę podniebną szczególnie korzystnie zadziałają u tych pacjentów, u których największym problemem jest tzw. tyłozgryz, potęgowany przez nieprawidłowe ustawianie języka. Kuleczka ma za zadanie spychać język w stronę podniebienia. Dzięki temu zostaje on na nowo prawidłowo ułożony.

Drugi typ płytki wyróżnia się dodatkową zaporą językową. Budowa ta sprawia, że przy założonej płytce dziecko w ogóle nie jest w stanie wcisnąć języka między górne i dolne zęby. Narzędzie to służy przede wszystkim do zapobiegania zgryzowi otwartemu. Dzięki temu, że język zostaje prawidłowo ułożony i nie jest wpychany między zęby, nie dochodzi do ich patologicznego wychylenia, co skutkuje też lepszym wymawianiem słów i chroni przed wadami wymowy.

Istnieje jeszcze jeden typ tego narzędzia stomatologicznego, a mianowicie płytka ortodontyczna dla dzieci ze sztywnym profilem nadgryzowym. Doprowadza ona do prawidłowego ułożenia szczęk względem siebie. Ponadto uczy najzdrowszego oddechu, albowiem częściowo zmusza malca do oddychania nie przez usta, a przez nos.

Skonsultuj decyzję ze stomatologiem

Ale oczywiście zanim rodzic podejmie decyzję o zastosowaniu płytki ortodontycznej u swojego dziecka, koniecznie powinien skonsultować ją z lekarzem. Stomatolog w pierwszej kolejności oceni rzeczywisty stan jamy ustnej małego pacjenta i postawi mu konkretną diagnozę, by dopiero potem przejść do dopasowywania do niego najlepszych metod leczniczych. Rodzic nie jest w stanie sam się tym zająć. Taką konsultację warto zresztą przeprowadzić i w gabinecie stomatologicznym, i dodatkowo w gabinecie ortodontycznym.