Badania i sondaże jednoznacznie pokazują, że większość Polaków nie ma pojęcia o prawidłowej higienie jamy ustnej. Szczotkują oni zęby albo zbyt rzadko, albo w nieprawidłowy sposób. Tymczasem higiena jamy ustanej jest kluczowa, jeśli chodzi o zdrowie zębów, dziąseł i ochronę przed różnego rodzaju chorobami. Mycie zębów w prawidłowy sposób to nie wszystko – równie ważne jest używanie płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych. Osoby, które zadają sobie pytanie, ile razy dziennie należy myć zęby, mogą skorzystać z porady stomatologa, bądź przeczytać poniższy artykuł.
Czy zbyt częste mycie zębów szkodzi?
Mówią, że wszystko w nadmiarze potrafi zaszkodzić i nie inaczej jest, jeśli chodzi o mycie zębów. Nadmierne ich szczotkowanie to zły nawyk, którego jak najszybciej należy zaniechać. Potrafi on bowiem prowadzić do podrażnień dziąseł i do odsłaniania szyjek zębowych, a co za tym idzie – częstych krwawień. Trzeba pamiętać o tym, że jako optymalną liczbę szczotkowań, dentyści podają około 2-3 razy dziennie.
W tym miejscu warto również obalić mit mówiący o tym, że zęby należy myć bezpośrednio po skończonym posiłku. Otóż, najlepiej jest odczekać około dwudziestu minut, zanim pójdzie się myć zęby. Zaraz po jedzeniu na szkliwo zębów mogą mieć wpływ zmiękczające je kwasy zawarte w żywności. Szczotkowanie zębów może w tym czasie wiązać się z ryzykiem uszkodzenia szkliwa.
Jak często myć zęby?
Większość dentystów zaleca, by zęby myć około trzech razy dziennie, jakiś czas po głównych posiłkach. Jest to optymalna liczba, która pozwala zachować zęby w dobrym stanie, a jednocześnie nie uszkadza ich.
Jeśli taka liczba szczotkowań jest niemożliwa, to trzeba koniecznie myć zęby przynajmniej rano i wieczorem. Zwłaszcza wieczorne mycie jest najważniejsze, jako że usuwa wszystkie resztki jedzenia, które w okresie nocnego wypoczynku mogą być przyczyną zwiększonego osadzania się kamienia i powstawania próchnicy.
Kiedy najlepiej myć zęby?
Osoby pytające, ile razy dziennie należy myć zęby, często pytają również o to, kiedy to robić. Częsty błąd to mycie zębów przed śniadaniem. Warto poczekać z tą czynnością, aż nie spożyje się posiłku i dopiero wtedy umyć zęby, usuwając z nich zalegające resztki jedzenia. Poranne szczotkowanie usuwa również płytkę nazębną, która gromadzi się w czasie snu.
Podsumowując, odpowiedź na pytanie, ile razy dziennie należy myć zęby, wcale nie jest taka prosta. Okazuje się bowiem, że nadmierne szczotkowanie również może szkodzić. Śmiało można uznać, że mycie zębów trzykrotnie w ciągu dnia to optymalna liczba. Nie wolno zapominać o stosowani płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych.
Na koniec warto wspomnieć o tym, że samo szczotkowanie niekoniecznie jest w stanie zapobiec osadzaniu się kamienia nazębnego. Dlatego przynajmniej raz w roku warto udać się do gabinetu stomatologa i w profesjonalnych warunkach przeprowadzić proces usuwania kamienia. A jest to bardzo ważne, bowiem nagromadzony kamień nazębny z czasem może stać się przyczyną paradontozy.