Co to jest paradontoza dziąseł?

Paradontoza zębów to bardzo powszechny problem, który powoduje nie tylko rozmaite dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale także przede wszystkim nieleczone może sprawić, że pacjent utraci zdrowe zęby. Jeśli jednak będziemy chcieli zapobiec temu schorzeniu, to musimy dowiedzieć się najpierw, co to jest paradontoza dziąseł, a także, na jakie czynniki zwracać uwagę, aby móc w porę zareagować i zastosować leczenie. Musimy wiedzieć, że najważniejszą kwestią jest przynajmniej raz w roku odwiedzać lekarza stomatologa, który będzie na bieżąco usuwał płytkę nazębną, która gromadzi się na zębach, a w późniejszym etapie, kiedy nie zostanie usunięta, dotrze także do dziąseł. To właśnie ten czynnik jest odpowiedzialny za powstanie paradontozy i niestety w efekcie jest przyczyną utraty, nawet zdrowych zębów pacjenta. W porę podjęte leczenie jednak może nas przed tym uchronić i niewątpliwie warto korzystać ze skutecznych i stosunkowo niedrogich metod leczenia, jeszcze zanim paradontoza rozgości się na dobre w naszej jamie ustnej.

Jak wygląda paradontoza?

Paradontoza jest schorzeniem, które dotyka niestety coraz to młodsze osoby. Musimy wiedzieć, że rozpoczyna się od krwawienia, a także dużej nadwrażliwości zębów, co w efekcie tworzy stany zapalne w jamie ustnej. Kiedy nie mamy możliwości usuwania resztek pokarmu dokładnie np. z powodu wady zgryzu, to niestety powinniśmy bezwzględnie dowiedzieć się, co to jest paradontoza dziąseł, a także, od jakich objawów się rozpoczyna. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu w każdym momencie będziemy mogli prawidłowo zareagować i podjąć właściwe leczenie, które uwolni nas od tej przykrej dolegliwości. Jest to bardzo ważne, bo niestety paradontoza nie tylko powoduje, że uśmiech nie prezentuje się już tak estetycznie, jakbyśmy tego chcieli, ale także możemy spodziewać się utraty zębów, kiedy w porę niezostanie podjęte leczenie. Najważniejszym czynnikiem, który może sprawić, że paradontoza nie pojawi się w naszym przypadku, jest odpowiednia higiena jamy ustnej, korzystanie z nici dentystycznych, miękkich szczoteczek, a także stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Musimy także mieć na uwadze, że wyłącznie regularne wizyty u stomatologa pozwolą nam na usuwanie systematycznie nagromadzonej płytki nazębnej, która dotrze wkrótce do dziąseł. Warto więc wiedzieć, co to jest paradontoza dziąseł, a także jak jej zapobiegać, aby nie narazić się na jej powstanie w naszym przypadku, co jest zdecydowanie kluczowe dla naszego zdrowia, ale także dla estetyki uśmiechu.

Jak można wyleczyć paradontozę?

Kiedy już dowiemy się, co to jest paradontoza dziąseł, a także będziemy wiedzieć, z jakimi objawami możemy mieć do czynienia w jej przypadku, to warto w momencie pojawienia się u nas objawów paradontozy, wybrać się do stomatologa. Nie tylko usunie on zalegającą płytkę nazębną, ale także zaproponuje leczenie antybiotykami. Możemy także wybrać formę leczenia, która będzie dostępna w formie maści do smarowania dziąseł w miejsca, które zostały bezpośrednio zaatakowane paradontozą. Wielu stomatologów zaleca także użytkowanie płynów, które pozwolą nie tylko oczyścić zęby, ale także dziąsła, co również bywa pomocne w przypadku leczenia paradontozy. Jednak najbardziej kluczową kwestią jest tutaj wybieranie się do stomatologa regularnie, bo tylko tak będziemy w stanie usunąć płytkę nazębną z zębów i dziąseł. To bowiem zalegająca płytka nazębna jest bezpośrednią przyczyną paradontozy, więc kiedy będzie systematycznie usuwana, to możemy mieć pewność, że paradontoza nigdy nie będzie nas dotyczyć. Wiele osób nie wie także, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i warto się tego nauczyć. Będziemy mogli w tym przypadku maksymalnie zminimalizować odkładanie się płytki nazębnej, a także nie dopuścimy do rozwoju stanu zapalnego w jamie ustnej. Kiedy mamy do czynienia z wadą zgryzu i zębów, to musimy bezwzględnie ją wyleczyć, bo niestety odpowiednia higiena może być z tego powodu mocno utrudniona.

Jak zaczyna się paradontoza

Dowiadując się, co to jest paradontoza dziąseł, musimy dowiedzieć się także, jak rozpoczyna się cały proces chorobowy. Kiedy nasze zęby pokryte są płytką nazębną, która nie jest systematycznie usuwana, to wkrótce możemy doczekać się zaatakowania nią także dziąseł. Nie ma w tym przypadku możliwości, aby odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej, co będzie przyczyną powstania paradontozy, która ma przykre następstwa w postaci utraty zdrowych zębów, krwawienia dziąseł, a także dużej nadwrażliwości. Kiedy jednak będziemy reagować w porę i zauważymy u siebie nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy, krwawienie dziąseł lub co gorsza chwianie się zdrowych zębów, to bezwzględnie powinniśmy wybrać się do stomatologa i zastosować odpowiednie leczenie. Nie warto z tym czekać, bo niestety każdy dzień zwłoki, może mieć bardzo przykre i już nieodwracalne następstwa. W porę zastosowane leczenie może jednak całkowicie wyleczyć problem i nie będziemy musieli obawiać się o zdrowie, a także wygląd naszego uśmiechu.