Ubytek zęba – jak uzupełnić?

Ubytek zęba – jak uzupełnić?

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne jest odpowiednie dbanie o posiadane zęby. Od dziecka uczymy się, że minimum dwa razy dziennie trzeba je dokładnie myć, a także używać płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej. Celem tych wszystkich zabiegów jest zapobieżenie powstawaniu na szkliwie ubytków, które prowadzić będą do rozwoju próchnicy. Jak bowiem wiadomo, próchnica to śmiertelne zagrożenie dla zębów, która może nawet spowodować ich utratę. Po zrealizowaniu takiego scenariusza pozostaje już tylko zastanowić się nad tym, jak można taki defekt zamaskować. Ubytek zęba jak uzupełnić?

Dlaczego trzeba uzupełnić ubytek zęba?

Ubytek zęba jak uzupełnić i na co się zdecydować? Zanim przejdzie się do omawiania tej kwestii, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, jak w ogóle dojść może do utraty zęba i z jakiego powodu naprawienie takiego defektu jest tak istotne. Dopiero wtedy przejść będzie można do tego, jak się powinno uzupełniać braki w uzębieniu.
Jak już wcześniej zostało to wspominane, zdecydowanie najczęstszym powodem powstawania ubytków zębów jest próchnica. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Równie poważnym zagrożeniem jest bowiem paradontoza. Jest to choroba dziąseł, która najczęściej spowodowana jest przez osadzający się w nadmiernych ilościach kamień nazębny, wywołujący stan zapalny na dziąśle.

W wyniku tego ząb może zacząć się chwiać i nawet wypaść.
Ubytek zęba jak uzupełnić i z jakiego powodu jest to tak ważne? Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w ogóle warto zajmować się uzupełnianiem ubytków zębów. Przecież można żyć bez jednego zęba i nic złego się nie dzieje. Mało kto wie, że takie zaniedbanie i utracenie jednego zęba może przynieść naprawdę spore zagrożenie dla pozostałych zębów, lecz także dla całego organizmu. Każdy ząb oddziałuje na inne i jeśli go zabraknie, pozostałe zęby nie będą miały właściwego podparcia podczas żucia pokarmów. W efekcie tego dochodzić będzie do ich nadmiernego ścierania się i niszczenia, a także do zmiany ich pozycji. Nie tylko można zniszczyć resztę posiadanych zębów, lecz także wywołać można nieprawidłowy zgryz.

Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o sprawie dość oczywistej, o której jednak mimo wszystko część osób zapomina. Brak choćby jednego zęba, nawet trzonowego, znacznie pogarsza wygląd zębów. W sytuacji, gdy będziemy się uśmiechali i odsłaniali swoje zęby, braki te będą doskonale widoczne. Wszystko to prowadzi do wniosku, że ubytek zęba należy czym prędzej uzupełnić. W przeciwnym razie powstałe szkody będą naprawdę poważne i trudne do usunięcia.

Uzupełnienie ubytków w uzębieniu

Jak zatem bez trudu można zauważyć po powyższym opisie, brak nawet jednego zęba w jamie ustnej może pociągnąć za sobą katastrofalne zmiany, których usunięcie będzie wymagało wiele trudu i pieniędzy. Nic więc dziwnego, że wielu świadomych zagrożenia pacjentów chce problem braku zęba rozwiązać możliwie jak najszybciej i najlepiej. Ubytek zęba jak uzupełnić, aby uwolnić się od tego problemu?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najlepszym sposobem na uzupełnienie ubytku zęba jest wstawienie w jego miejsce implantu. Jest to specjalny element w kształcie śruby, który wykonany jest z tytanu. Podczas zabiegu chirurgicznego wykonywany jest w kości otwór, w który implant następnie jest wkręcany. Jest to rozwiązanie cechujące się rewelacyjną trwałością i stabilnością, lecz na uwadze należy mieć długotrwały proces leczenia.

Wiedzieć bowiem trzeba, że po wszczepieniu implantu musi się on zrosnąć z kością, co może zająć nawet pół roku. Dopiero w sytuacji, gdy implant będzie stabilnie osadzony w kości, można przejść do drugiego etapu, czyli do rekonstrukcji zęba. W tym celu na implancie osadzana jest porcelanowa korona zębowa, która swoim wyglądem idealnie odwzorowuje prawdziwy ząb. Po zakończonym zabiegu implant nie tylko wygląda jak prawdziwy ząb, lecz dodatkowo można go w taki sam sposób używać.

Co zamiast implantu zęba?

Choć implant zębowy to zdecydowanie polecana propozycja dla każdego, kto szuka najlepiej metody na wstawienie nowego zęba, to jednak nie jest on wolny od wad. Oprócz wspominanego wcześniej długiego czasu leczenia, implanty są również niezwykle drogie, przez co tylko garstkę pacjentów na nie stać. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jakie są inne metody na uzupełnienie ubytków.

Ubytek zęba jak uzupełnić bez implantu? Jedną z lepszych metod jest z całą pewnością most protetyczny. Jest to specjalny element imitujący ząb, który umieszczany jest w miejscu pustego zębodołu i dwóch sąsiadujących z nim zębów. Bardzo ważne jest to, aby zęby te były w pełni zdrowe, ponieważ do założenia mostu wymagane będzie ich odpowiednie przygotowanie. To właśnie na nich osadzony będzie most i stanowić będą dla niego podstawę. Mosty protetyczne cechują się dość dobrym wyglądem, wysoką trwałością, a także znacznie szybszym montażem niż implanty. Co jednak szczególnie ważne, ich zakładanie jest o wiele tańsze, przez co są one w zasięgu finansowym właściwie każdego pacjenta.